Vodafone 5G Çalışmaları Başladı!!

Qualcomm tarafında çalışmalar 5G ile başlarken Türkiye’den de ilk testler başladı. Bu teknolojinin getirdiği yüksek data’yı karşılama için yüksek hızlara ulaşabilecek en uygun 3.5 GHz bandını Türkiye’de mevcut 4.5G şebekesini kullanarak test edildi.

3.5 GHz TDD bandında test kullanım izni olan Vodafone, testi 20 MHz spektrum bandı ve 4×4 MIMO (Çoklu Anten) teknolojisini destekleyen ticari anten ve radyo ekipmanı kullanarak gerçekleştirdi. Huawei işbirliği ile gerçekleştirilen testin sonucunda 185 Mbps hıza ulaşıldı.

Çoklu anten teknolojisinin kapasiteye ve performansa olan etkisinin 5G’ye giden yoldaki önemini bir kez daha ortaya koyan test kapsamında ayrıca, 3.5 GHz TDD bandında 4 farklı 20 MHz spektrum bandı aynı anda havaya verildi. Böylece hava ortamında 80 MHz bant genişliğine ulaşıldı.

5G için önemli teknolojilerden biri olan 3.5 GHz TDD spektrum bandının kullanımı ile verimlilik arttırılacakken, çoklu anten teknolojisi ile de aynı ortamda yüksek hızlara erişmek mümkün olacak.

Testi gerçekleştiren Vodafone’dan Mallik Rao ise sonuçlar hakkında şirket adına konuşan isim oldu:

“Özellikle şehir merkezleri gibi abone sayısı ve veri trafiğinin yoğun olduğu alanlarda fayda sağlayacak 3.5 GHz spektrum bandını Türkiye’de ticari ekipman ve terminal ile test ettik.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir