Rüzgar Enerjisi Teknolojisi

Rüzgar Enerjisi hava akımı ile oluşan kinetik hareketdir. Rüzgarın gücünün kullanımı çok eski zamanlara dayanmaktadır. Yelkenli gemiler, Değirmenler, Su pompaları, Tahıl öğütme gibi yerlerde insan gücüne ihtiyaç olmadan kullanılırdı. Günümüzün önemli kaynakları arasında bulunan Elektrik üretiminde rüzgar türbünü kurulmaktadır..
Dünyada rüzgar türbini kullanımı ilk öncelik araştırma gerektirmektedir. Rüzgarların aktif olduğu bölgelerin araştırması yapılır ve bu bölgelerde türbinler kurulur. Yoksa elektrik üretimi olmadan türbine verilen ekonomik maliyet ile zarara uğrarız. Türbünün üstünlükleri;
Temiz bir enerji kaynağı,
Doğal havaya zararlı gazların salınımı olmaz,
Enerji üretim maliyeti düşüktür Çünkü ekonomik olarak sadece rüzgar türbinin maliyeti vardır.

Rüzgar Enerjisi İle Çalışan USB Şarj Cihazı
Günümüzde elektronik cihazlarımızı şarj etmek için powerbanklar kullanılmaktadır. Powerbanklar enerjiyi kendi içerisinde depolarlar. Böylece telefon yada tabletlerimizi şarj etmeye başlamadan önce powerbankı şarj etmemiz gerekir. Özünde depolanmış bir enerjiyi kullanmaktadır. Rüzgar enerjisinde şarj etmeyi sağlayan doğal enerji kullanılmaktadır. O’ da Rüzgarın karşısında oluşturmuş olduğu dirençdir.
Rüzgar enerjisi ile bir mekanik hareket elde edilir. Rüzgar bir engel karşısında birer kuvvet oluşturur. Oluşan kuvvet ile moment meydana gelir. Bu da hareketin oluşmasına neden olur. Rüzgar kuvveti dışında başka kuvvetlerde olabilir. İnsan gücü ile çalışan fakat çok fazla efor gerektirmeden el ile döndürüldüğünde, “stirling motoru” ile hareket mekanizması yapılarak da elektrik üretilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir