Chrome Veri Tasarrufu Özelliği

Sanal dünyaya adım atabilmek için bazı araçlara ihtiyaç duymaktayız. Bütün bilgisayar kullanıcılarının bildiği kullandığı İnternet Explorer yerini Teknoloji devi, En büyük Arama motoru olan Google mühendislerince üretilen, en çok kullanıcıya sahip olan Web Tarayıcısı Google Chorome’a bıraktı. Birbirinden farklı özellik, avantaj ve kolaylıklarla gelişmeye devam ediyor.

Farklı özelliklere sahip bir çok Tarayıcı bulunmakta ancak, sorunlar, hatalar güvenlik açığı ve veri tasarrufu gibi sorunlar bulunmakta. Bir çok alanda En iyileştirilen Google Chorome sınırlı internet kullanıcıları için nimet niteliğinde olan bir eklentiyi duyurdu. Bu eklenti sayesinde kota sorununu düşünmeden daha az kotayla daha rahat internette gezinebilecekler.
Chrome’nin daha önce mobil kullanıcılara yönelik yaptığı veri sıkıştırma özelliğini artık Veri Tasarrufu (Beta) ismiyle Masaüstü kullanıcıları da kullanabilecek. Mobil tarayıcıda da olduğu gibi tarayıcı içerisinde dahilli olarak gelmiyor.

Veri Tasarrufu Özelliği Nasıl Sağlanıyor

Web sayfalarını sunucularında sıkıştırarak daha az kota harcayarak veri tasarrufu sağlamamızı yardımcı olacak. Şuan için geliştirilme aşamasında olan bu eklenti Chrome Web Storeden indirerek Tarayıcıya kurabiliyoruz. Eklentiyi indirip kurduktan sonra Eklenti uzantısına tıklayıp özelliği etkinleştirmemiz gerekiyor. Yine eklenti uzantısına tıklayıp özelliği devre dışı bırakıp kapatabiliyoruz.Chromenin Gizli mod seçeneğini de bilmeyenimiz yoktur. Bu eklentiyi gizli modda kullanabilmek için yapmamız gereken bir kaç şey var. Öncelikle bunu söylemekte fayda var. Google Chrome Veri tasarrufu özelliğini kullanırken Sunuculara sıkıştırma işlemi sırasında gezindiğiniz sitelerin, sayfaların adresini de bilecek. Gizli modda bu eklentiyi kullanabilmek için uzantı ayarlarından mutlaka etkinleştirme yapmanız gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir